czwartek, 23 sierpnia 2012

Bezpieczne i wygodne schody do domu


Budując wielopoziomowy dom musimy liczyć się z koniecznością przemieszczania się pomiędzy piętrami, czyli z budową schodów. Z uwagi na fakt, iż wykonanie i montaż schodów wiążą się ze znacznymi wydatkami, warto dobrze przemyśleć ich docelowa konstrukcję oraz materiał, z którego zostaną wykonane. Dobrze zaprojektowane schody powinny być przede wszystkim wygodne i z tego względu najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są schody o biegach prostych. 

Niestety nie zawsze jest to możliwe z uwagi na układ pomieszczeń czy metraż i wówczas wykonuje się schody zabiegowe bądź spiralne, odbywa się to jednak ze stratą dla wygody w ich eksploatacji. Poza tym trudniej jest je wykonać i wykończyć, a co za tym idzie – są one droższe. Aby schody były wygodne i skonstruowane zgodnie z przepisami, wysokość stopnia powinna mieć 14-19 cm, szerokość 25-32cm. Wszystkie stopnie w schodach po wykończeniu muszą mieć tę samą wysokość i szerokość. Minimalna szerokość biegu powinna wynosić 80cm, zaś w jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni (zbyt wiele stopni jest męczące podczas wchodzenia na górę). Należy też pamiętać, że minimalna liczba stopni powinna wynosić trzy, bowiem przy mniejszej liczbie stwarzają zagrożenie potknięciem się. 

Minimalna szerokość spocznika to natomiast 80cm i powinna być co najmniej równa szerokości biegu. Dokonują pomiaru należy zwrócić uwagę na to, że szerokość spoczników i biegów mierzy się od wykończonej powierzchni ściany do wewnętrznej krawędzi poręczy.
Warto zarówno pomiary schodów, jak i ich wykonanie powierzyć profesjonalistom, dysponującym bogatym portfolio i mającym doświadczenie w wykonywaniu różnego typu schodów z różnych materiałów. Należy także pamiętać, że to kształt schodów zaproponowany przez architekta, a także możliwość oparcia elementów nośnych, mają wpływ na określenie rodzaju konstrukcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz