czwartek, 23 sierpnia 2012

Schody w domu - żelbetowa opcja


Sposobów na wykonanie efektownych i funkcjonalnych schodów jest wiele – mogą różnić się zarówno konstrukcją, jak i materiałami z których zostały zrobione. W domach jednorodzinnych bardzo często schody są wykonywane z drewna, a ich wykonanie i montaż zamawia się u stolarza bądź w specjalnej firmie zajmującej się wykonywaniem schodów. Schody robione są na podstawie rzutu i przekroju schodów, naniesionych na projekt budowlany domu oraz pomiarów faktycznych na miejscu budowy. Zamawiane są dopiero wówczas, kiedy na ścianach i stropach są już położone tynki, zaś na podłogach wylewka oraz, gdy zapadnie decyzja jaki rodzaj podłogi będzie montowany.

Zazwyczaj wyboru schodów dokonujemy poprzez wybranie jednego z dostępnych wzorów oraz rodzaju drewna z jakiego mają zostać wykonane. O konstrukcji, detalach połączeń czy oparcia decyduje wykonawca. Schody drewniane w domu nie są postrzegane jako schody, ale jako element wystroju, na równi z meblami. Dzięki temu, iż wykonywane na indywidualne zamówienie schody zajmują dość pokaźną pozycje po stronie kosztów budowy, to nierzadko wstrzymujemy decyzje o ich wyborze do ostatniej chwili, szukając tańszych zamienników czy producentów, niestety w większości przypadków ze szkodą na jakości i wyglądzie oraz precyzji wykończenia.

Tymczasem dużo tańszym rozwiązaniem może być wykonanie schodów żelbetowych, a następnie tylko wykończenie ich drewnem. Aby jednak taka konstrukcja godnie prezentowała się we wnętrzach i nie odbiegała estetyką od schodów drewnianych, należy wiele uwagi poświęcić zaprojektowaniu oraz wykonaniu żelbetowej konstrukcji. Dopiero wówczas nie będziemy mieli poczucia, że schody nie pasują do wnętrza, psując całą aranżację przestrzeni i narażając nas na niepotrzebne wydatki związane z poprawkami bądź demontażem schodów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz